Visi tręšiame augalus per lapus, bet ar tikrai naudojame tuos maistinius elementus, kurių augalui reikia?

Tradicinis būdas: ūkininkas nori gauti gerą derlių ir maksimalų pelną išleisdamas “protingą” sumą pinigų. Iš literatūros, bandymų, parodų ūkininkas puikiai žino, kad augalai reaguoja į amino rūgštis, borą, manganą, magnio sulfatą ir NPK. Jei ūkininkas tuo įsitikinęs, logiška – jis ieškos pigiausių šių produktų ir maistinių medžiagų variantų rinkoje. Šiuo atveju jam svarbu sumokėti kaip įmanoma mažiau. Jis susikoncentruoja tik į mažiausias kainas turinčius produktus, kuriuos naudos augalų tręšimui.

Ši sistema yra labai paprasta ūkininkui. Jam tereikia informacijos iš etikečių, kurios apibrėžia maistinių medžiagų sudėtį ir skaičiavimo mašinėlės skaičiavimams. Ar pastebėjote, kad šiame modelyje nėra nė žodeliu užsimenama apie augalų būklę: kiek augalas aprūpintas azotu, kokioje augimo fazėje jis šiuo metu yra, koks jo svoris ir t.t. Ką visa tai reiškia? Tai reiškia, kad kiekvienais metais ūkininkas augalus augins greičiausiai taip pat, tačiau augalai kiekvienais metais reaguos kitaip.

Neteisingai, netinkamu metu ar laiku tręšiant per lapus maistinėmis medžiagomis, kurių yra perteklius, galima augalui sukelti kelias dienas streso, o tai gali tapti menko ir nekokybiško derliaus priežastimi. Todėl mes pakeitėme šią paprastą tradicinę sistemą, naudojamą agro-kompanijų, į kitą, pavadintą AGRA sistema. Ši sistema pateikia visiškai naują filosofiją ir kitokius tręšimo būdus. Mes norime padėti augalams kiek tik įmanoma. Šiuo atveju turime paklausti skirtingai nei pirmuoju: „Ko augalui labiausiai reikia?” Mūsų atsakymas: tręšiant  nesukelti augalui stresinės situacijos, t.y. panaudoti maistines medžiagas per lapus augalui lemiamu momentu, kai biomasės aktyvumas yra greičiausias ir kai  maistinį statusą būtina koreguoti švelniai ir atsargiai.

Atlikus tikslius augalo tyrimus galime sužinoti, kokių maistinių medžiagų augalui trūksta ir kokių jis turi per daug. Kiekvienoje augalo vystymosi fazėje jam reikalingi skirtingi makro ir mikro elemantai. Pailginto augimo periodu augalas auga greitai ir neturi pakankamai jėgų aprūpinti augalo audinių reikiamu maistinių medžiagų kiekiu. Tuo metu augalas sunaudoja savo maisto medžiagų rezervus ir atsiranda maisto medžiagų disproporcija. Šių disproporcijų pasekmės yra: lėta azoto apykaita ir naudojimas, lėtesnis biomasės formavimasis. Ūkininkai neturėtų leisti, kad tokia situacija įvyktų, nes tai reiškia praradimus jiems. Svarbu suvokti, kad pasėlyje jokios problemos nematyti, nes pradinėje fazėje maistinių medžiagų deficitas yra nematomas, nepaisant to, kad derliaus potencialas jau yra sumažėjęs. Mūsų atliktos analizės viršutinei augalo daliai ir kruopštus jos ištyrimas rodo, kurių maistinių medžiagų augalui trūksta. Naudodamiesi ilgalaike mūsų partnerių iš Čekijos AGRA GROUP patirtimi dirbant su maistinių medžiagų deficitu augale, galime rekomenduoti tinkamas trąšų dozes, kurios tuo metu švelniai reguliuoja trapų maistinių medžiagų balansą augale. Duotų maistinių medžiagų kiekis nėra toks svarbus, svarbiau  yra tai, kaip greitai mes galime pristatyti maisto medžiagas augalui (nesukeldami streso) ir vidinė produkto kokybė. Mes turime suvokti, kad lošiame su laiku, ir tai nulemia pasėlio sėkmę arba nesėkmę.

Matome pirmuosius rezultatus, kai pagal atliktus tyrimus ir tiksliai naudojantis rekomendacijomis neatpažystamai pasikeičia ne tik pasėlio spalva, bet ir tankumas, šalutinių ūglių išsaugojimas. Vienas tręšimas, atlikus lapijos analizę, dažniausiai yra pakankamas, nes mūsų suformuluotų trąšų efektyvumas yra aukštesnis nei įprastų.

Po augalo ištyrimo ir maistinių medžiagų kiekių suvedimo į programą, gauname lenteles su rekomendacijomis, kokiomis konkrečiomis trąšomis reikia tręšti augalus per lapus. Ir tik naudojantis tiksliomis rekomendacijomis gaunamas reikiamas efektas. Mes patys bandėme pagal trūkstamus maistinius elementus augale rekomenduoti kitas rinkoje esančia trąšas – negavome nei vieno labai gero efekto.