Ureazės inhibitorius – „StabilureN“

Karbamidas yra vienas pagrindinių azoto šaltinių tręšiant augalus. Pasaulyje jo sunaudojama vis daugiau ir šiuo metu jis žemės ūkyje apima 50% nuo viso sunaudojamo azoto.

Ši azoto forma turi stipriąsias ir silpnąsias puses. Karbamido arba trąšų, kurių sudėtyje yra ši forma, panaudojimo sėkmė priklauso nuo mūsų žinių, sprendžiamos problemos, naudojimo sąlygų. Tai pagrindiniai aspektai, galiojantys ir naudojant kitas trąšas. Nėra gerų ar blogų trąšų, yra tik tinkamas arba netinkamas tręšimo technologijų ir trąšų panaudojimas.

Karbamidas – molekulė be krūvio, tad nesiriša su dirvožemio kompleksu ir labiausiai tinka augalams, mikroorganizmams kaip azoto šaltinis. Tręšdami šia trąša, galime turėti augalams efektyvų poveikį, jei pradinė karbamido forma ((NH2)2CO) dirvožemyje  nepakitusi dėl kritulių pasislinks į augalų šaknų zoną.

Tačiau galime sulaukti ir priešingų rezultatų. Karbamido arba trąšų, kurių sudėtyje yra ši forma, efektyvumas (tręšiant ant dirvos) mažėja prarandant azotą amoniakinės formos po to, kai karbamidas hidrolizuojasi (skyla į amoniaką ir anglies dioksidą) dirvos paviršiuje, veikiamas ureazės fermentų (natūraliai dirvožemyje esančių mikroorganizmų išskiriami fermentai). Šie azoto nuostoliai gali siekti 47% ir daugiau, ypač tada, kai naudojame azoto trąšas, kurių sudėtyje yra karbamido ant šiltos ir drėgnos žemės.

Untitled

Dirvos temperatūrai įšilus iki +20C, amidinį azotą pradeda veikti ureazės fermentai. Ši forma virsta į amonio azotą, kuris rišasi su dirvožemio kompleksu. Šylant dirvožemiui ir jei nepalyja po tręšimo, dalis amonio azoto virsta į amoniaką ir garuoja. Esant drėgnai dirvai arba palijus po tręšimo amonio azotas, veikiamas bakterijų, virsta į nitritus ir nitratus, kurie rišasi su dirvožemio tirpalu. Nitratai, gausiai palijus, plaunasi arba suspaustose, užmirkusiose dirvose virsta į laisvą atmosferos azotą ir garuoja.

Ureazės inhibitorius „StabilureN“ mažina azoto garavimą iš trąšų, nitratų išsiplovimą, nes amidinis azotas lėčiau virsta į nitratus. Augalai azoto daugiau įsisavina amonio formos ir mažiau sunaudoja energijos jį jungdami į organinius junginius.

Ureazės inhibitoriaus ( „StabilureN“) poveikis:

  • sumažina amoniakinio azoto nuostolius (stabdo azoto garavimą) iš trąšų.  Rezultatas – augalai daugiau šio elemento įsisavina iš trąšų, augalas daugiau pasigamina pagrindinių aminorūgščių.
  •  prailgina trąšos veikimą. Rezultatas – mažėja azoto nitratų formoje išsiplovimo rizika, nes amidinis azotas lėčiau virsta į nitratus.
  • mažina karbamido neigiamą  poveikį sėklų dygimui, daigų vystymuisi. Rezultatas – tolygus pasėlio sudygimas, stiprūs augalai.
  • trąšos, kuriose yra karbamido, nepakitę kurį laiką gali laukti lietaus.  Rezultatas – didesnė dalis azoto pasieks augalo šaknų zoną.
  • ūkininkams – mažesni transportavimo kaštai, galima išberti didesnes azoto trąšų normas nebijant jų garavimo, išsiplovimo ir išvengiant augalų fitotoksiškumo, gausesnis derlius, pagrindinis maistinis elementas azotas augalams atiduodamas nenutrūkstamai tolygiai.

Tinkamai naudodami azotines trąšas ir inhibitorius, mažiau teršime aplinką, užauginsim gausesnį ir kokybišką derlių.