StabilureN ® – ureazės inhibitorius

Metams einant į pabaigą daugeliui ūkininkų tampa aktualus azoto trąšų klausimas: kaip ekonomiškiau ir efektyviau panaudoti šią investiciją. Juk nuostolinga investuoti į maisto medžiagas, kurios išgaruos į aplinką, išsiplaus į gruntinius vandenis, augalai negalės šių medžiagų įsavinti ir neformuos didesnio derliaus potencialo.

Azoto formų ( nitratinės–NO3 , amidinės–NH2 , amonio-NH4+ , amoniakinės–NH3 ) judėjimas ir kitimas dirvožemyje:

 Kiekviena azoto forma, patekusi su trąšomis į dirvožemį, elgiasi skirtingai, skiriasi ir jų įsavinimas bei poveikis augalui. Azoto nitratinė ir amidinė formos dirvožemyje gerai juda ir įtakojamos kritulių lengvai patenka į augalų šaknų zoną. Amonio azoto forma, priešingai, rišasi su viršutiniu dirvožemio sluoksniu ir jos prasiskverbimas į dirvožemio profilį yra labai ribotas. Deja, per dvi dienas po tręšimo amidinės azoto formos mobilumas pradeda mažėti. Jei nepasirodo krituliai, amidinis azotas, veikiamas ureazės fermento pradės kisti į amonio formą ir rišis su dirvožemio kompleksu arba esant temperatūrai virš penkiolikos laipsnių virs į amoniakinį azotą ir išgaruos. Šiems virsmams įvykus, dirvožemyje turėsime jau tik dvi azoto formas: trąšose buvusiąs nitratinę ir amonio.

Ureazės inhibitorius:  Ureazės fermentas (natūraliai dirvožemyje esančių mikroorganizmų išskiriamas fermentas) buvo atrastas pupų sėklose 1926 metais ir jo egzistavimas dirvožemyje buvo įrodytas 1935 metais.

Papildomai tręšiant žemės ūkio augalus azotinėmis trąšomis kurių sudėtyje yra amidinis azotas, dirvožemyje dalyvaujant ureazės fermentui ir esant pakankamam drėgmės kiekiui, jis skaidosi ir virsta į amonio karbonatą (NH4)2CO3.

ureazes inhibitorius

Kai dirvožemio pH 6,5-7,0 , humusas virš 2% , šis procesas įvyksta per 2-3 dienas, mažiau derlinguose dirvožemiuose šis procesas lėtesnis. Azoto nuostoliai gali siekti 20-75%.

Ureazės inhibitorius stabdo ureazės fermentų veikimą, taip sulėtindamas amidinio azoto skaidymąsi. Taigi ureazės inhibitorių tikslinga naudoti:

  • derlinguose dirvožemiuose (juose intensyvi ureazės fermentų veikla, o inhibitorius laikinai sumažina jų aktyvumą),
  • trūkstant dirvožemyje drėgmės (sulėtėja amidinio azoto virsmas į amoniakinį),
  • planuojant didesnes vienkartines azoto normas ir siekiant sumažinti tręšimų skaičių.

Daugelis cheminių junginių gali slopinti ureazės fermentų veiklą, bet tik keletas, yra netoksiški, veiksmingi esant mažai koncentracijai, chemiškai stabilūs ir gali būti naudojami su amidinį azotą turinčiomis trąšomis. Plačiausiai naudojamas ureazės inhibitorius yra N(n-butilas) thiofosfato rūgšties triamidas (NBPT) – StabilureN ®.                                                                             

StabilureN®  naudojant kartu su karbamidu (UREAstabil ) ir KAS, užtikrins kad trąšos prasiskverbs į šaknų zoną ir ilgiau bei tolygiau maitins augalą. Patirsime mažesnius azoto nuostolius garuojant, o vėliau ir išsiplaunant.

Azoto reikšmė pavasarį žieminių kviečių krūmijimuisi:

                      Žieminių kviečių krūmijimuisi įtakos turi nemažai faktorių: sėjos laikas, veislė, drėgmė, temperatūra, maistinės medžiagos – azotas, fosforas, kalis. Rudenį vyksta 80%  augalų krūmijimosi, o 20% – pavasarį.

Pavasarį, žieminių kviečių vegetatyvinio vystymosi pradžioje, tręšimas azotu padidina augalų fiziologinius procesus, skatina jų atsigavimą, didina asimiliacinį lapų plotą, lemia šoninių ūglių skaičių. Šiuo laikotarpiu reikia išberti apie 20-30 %  planuoto azoto kiekio ( norma priklauso nuo pasėlio tankumo, jo būklės). Svarbu nesuvėlinti pagrindinio tręšimo, ypač vėlyvos sėjos arba silpnuose pasėliuose. Tačiau nereikėtų tręšti ir įšalusios žemės, neprasidėjus žieminių kviečių vegetacijai. Augalai tuo metu nepajėgia pasisavinti maisto medžiagų, tad nemaža dalis jų gali nusiplauti su paviršiniu vandeniu. Be to, maisto medžiagos pradeda veikti tik tada, kai jos patenka į augalų šaknų zoną.

Ureazės inhibitorius (StabilureN® ) papildomas įrankis ūkininkams efektyviau be didelių nuostolių ir neteršiant aplinkos panaudoti trąšas su amidiniu azotu, padidinti būsimo derliaus potencialo formavimąsi.

Tai puikiai iliustruoja 2011-2014 metais LAMMC filiale Rumokų bandymų stotyje, LAMMC Žemdirbystės institute, ASU bandymų stotyje atlikti tikslieji tręšimo tyrimai ir jų metu gauti rezultatai.

Stiebu skaicius

Tyrimų metais UREAstabil  tręštuose laukeliuose žieminiai kviečiai vidutiniškai suformavo ir išlaikė iki vegetacijos pabaigos 17 produktyvių stiebų daugiau lyginant su amonio salietra tręštais augalais.stiebu skaicius K St

Tyrimų metais KAS+ StabilureN®  tręštuose laukeliuose žieminiai kviečiai vidutiniškai suformavo ir išlaikė iki vegetacijos pabaigos 11 produktyvių stiebų daugiau lyginant su KAS  tręštais augalais.

Metų pabaiga – tai laikotarpis kada žvelgiame į praeitį, kada darome atliktų darbų apibendrinimą ir išvadas, priimame sprendimus ką darysime toliau, ką galime padaryti geriau ir kur panaudojus naujausias auginimo technologijas galime sutaupyti. Taigi azoto su ureazės inhibitoriumi StabilureN®  panaudojimas savuose ūkiuose gali būti penas apmąstymams, kad tai ne tik ekonomiška, ekologiška, bet ir sumokėti už azotą pinigai „neišgaruoja ir neišsiplauna“.

Smulkesnę informaciją galite gauti susisiekę su UAB „Agroprimum“ agronomais- konsultantais telefonais : Loreta Aleknavičienė 862082220 , Arūnas Vasiliauskas 862055885, Ieva Neveckaitė 868711813, Deividas Juodis 867148180, Romas Pukinskas 867149670