Laboratorija

Programa AGRALAB – sistema augalų mitybos būklės vertinimui

Visi tręšiame augalus per lapus, bet ar tikrai naudojame tuos maistinius elementus ir jų kiekius, kurių augalui reikia?

Perteklinis tręšimas

Neteisingai, netinkamu metu ar laiku tręšiant augalus per lapus maistinėmis medžiagomis, kurių yra perteklius, galime augalui sukelti kelių ar keliolikos dienų stresą, o tai gali tapti menko ir nekokybiško derliaus priežastimi.

Minimumo taisyklė (J.Von Liebig)

Derliaus dydis, kurį galime užauginti, priklauso nuo gyvybiškai svarbaus maistinio elemento, kurio  yra mažiausiai.

„Paslėptas badas“ – maistinių elementų deficitas

Esant nedideliems maistinių elementų trūkumams, akivaizdžių simptomų augale gali nesimatyti. Pavyzdžiui, tokių kaip lapų chlorozė, tačiau šiuo atveju derlius sumažėja 10-30%. Dauguma mokslininkų tokį fenomeną vadina „paslėptas badas“. Neteisingas auginamų augalų maitinimas pasitaiko daug dažniau nei galima įsivaizduoti. Paslėptas maistinių medžiagų deficitas stabdo augalų atsakomąją reakciją į panaudotas trąšas. Derlingumas nepakyla,  kol neišsilygina maistinių medžiagų paslėptas ir akivaizdus deficitas.

Būna sunku atpažinti netgi aiškius maistinių medžiagų trūkumo požymius. Dauguma makro ir mikroelementų augaluose yra nejudrūs, todėl deficito požymiai išryškėja jaunuose lapuose, bet esant dideliems maistinių medžiagų trūkumams, deficito požymiai gali išryškėti ir visame augale. Maistinių medžiagų deficitas taip pat gali būti panašus ir į ligų ar virusų sukeltus simptomus, tad gali būti sunku teisingai įvertinti situaciją.

Maistinių medžiagų diagnostika augale gali padėti išvengti problemų, susijusių su augalo maitinimu. Visos augalo antžeminės dalies analizė yra labiausiai paplitęs ir praktikoje dažniausiai naudojamas metodas, t.y., paimami augalų pavyzdžiai, paruošiama cheminė jų analizė. Gautuose tyrimo rezultatuose yra nurodomas sausoje biomasėje esantis atskirų maistinių medžiagų kiekis, pagal kurį nustatomas maistinių medžiagų limitas. Pagal tai yra rekomenduojamos trąšos skirtos tręšimui per augalo lapus.

UAB „Agroprimum“ vertindama maistinių medžiagų būklę naudoja čekų kompanijos „AGRAGROUP“  kompiuterinę programą AGRALAB.

Programa AGRALAB yra skirta visų žemės ūkyje auginamų kultūrų įvairiose jų augimo fazėse maistinių medžiagų kiekiui įvertinti, atsižvelgiant į pasėlių derlingumo potencialą, lauko sąlygas, pasėlių būklę.

Po atliktos augalų analizės maistinių medžiagų kiekius augale koreguojame su CAMPOFORT®  grupės arba vienanarėmis trąšomis pagal rekomendaciją.